Rotary Actuator Gruner 363-024-30-P5
Rotary Actuator Ref.: 363-024-30-P5
Reference: Gruner 363-024-30-P5 - Manufacturer: Gruner
Rotary actuator for adjusting dampers in HVAC installations
-  Running time: 150 s / 90°
-  Torque: 30 Nm
-  Nominal voltage: 24 VAC/DC
-  Control: 2-/3-point
-  Feedback potentiometer: 5 kΩ
-  Damper size: up to approx. 4 m²
-  Shaft coupling: clamp square 9-18 mm / round 9-26 mm
Tax excluded Envío: 3 a 6 semanas
With Feedback potentiometer: 5 kΩ
-  Rotary actuator without spring return actuator
-  24 VAC/DC, 2/3 point
-  Torque 30 Nm
-  Running time 150 s/90°
-  Connection with 1m cable
-  Feedback signal: -
-  Shaft coupling: O 9-26 mm, square 9-18 mm
-  Assembly with mounting strip + screws
Electrical data
Nominal voltage 24 VAC/DC, 50/60 Hz
Nominal voltage range 19...29 VAC/DC
Power consumption motor (motion) 4,5 W
Power consumption standby (end position) 1,5 W
Wire sizing 6,0 VA
Control 2-/3-point
Feedback signal potentiometer 5 kΩ
Auxiliary switch -
Contact load -
Switching point -
Connection motor cable 1000 mm, 3 x 0,75 mm² (halogen free)
Connection feedback potentiometer cable 1000 mm, 3 x 0,75 mm² (halogen free)
Connection auxiliary switch -
Connection GUAC -
Functional data
Torque 30 Nm
Damper size up to approx. 4 m²
Synchronised speed ±5%